8 namirnica koje pogoršavaju stanje iritiranog želuca

Kada je sluznica želuca oštećena ili upaljena, ono što je ranije bilo omiljeno jelo može postati pravi izazov za varenje. Iritirani želudac često nastaje usled virusnih infekcija, ali može biti posledica i dispepsije – poremećaja varenja koji izaziva neprijatnosti u gornjem delu stomaka. U takvim uslovima, pravi izbor hrane igra ključnu ulogu u ublažavanju simptoma i sprečavanju daljeg narušavanja stanja. U nastavku donosimo pregled osam grupa namirnica koje treba privremeno ostaviti po strani, kako bi vaš stomak mogao da se odmori i oporavi.

iritiran želudac

1. Mlečni proizvodi

Kada je želudac iritiran, mleko i derivati, poput sira i jogurta, mogu biti teško svarljivi. Visok sadržaj laktoze, za koju mnogi nemaju dovoljno laktaze (enzima potreban za razgradnju laktoze), dodatno opterećuje oslabljen digestivni sistem. Čak i kod osoba koje obično nemaju problema sa mlečnim proizvodima, virusna infekcija može izazvati privremeni pad proizvodnje ovog enzima, pa je bolje odabrati mleko bez laktoze ili druge alternative nekoliko dana.

2. Gazirana pića

Pića sa gasom često sadrže kiseline koje mogu dodatno iritirati već oštećenu sluznicu želuca. Pored toga, mehurići iz gaziranih napitaka mogu dovesti do stvaranja viška vazduha u stomaku, što izaziva nelagodnost, podrigivanje i nadimanje. Za čišći stomak, preporučuje se konzumacija obične vode ili laganih nespravnih napitaka.

3. Čokolada i kofeinski napitci

Čokolada, posebno ona mlečna, zbog prisustva laktoze i kofeina može izazvati probleme kod osoba sa osetljivim želucem. Kofein stimuliše lučenje želudačne kiseline, što može pogoršati simptome žgaravice i iritacije. Uz to, kakao može uticati na opuštanje mišićnog ventila između želuca i jednjaka, čime se olakšava povratak kiseline unazad.

4. Masna hrana

Hrana bogata zasićenim mastima teško se vari i često nanosi dodatni teret na želudac. Visok sadržaj masti usporava pražnjenje želuca, što može izazvati osećaj težine, nadutosti i mučnine. Savet je da se tokom perioda iritacije izbegavaju pržena jela i druga masna jela.

5. Jako začinjena hrana

Iako začini mogu poboljšati ukus jela, u slučaju iritiranog želuca oni često predstavljaju dodatni izazov. Sastojak kapsaicin, koji se nalazi u ljutoj paprici, može izazvati bol i nelagodu kod osoba skloni gastrointestinalnim smetnjama. Preporučuje se da se kod osetljivog želuca prelazi na blage, ne previše začinjene obroke.

Alkohol

6. Alkohol

Alkohol može dodatno narušiti zaštitni sloj sluznice želuca i dovesti do iritacije. Takođe ima diuretički efekat, što povećava mogućnost dehidracije – stanje koje dodatno opterećuje organizam u borbi protiv infekcija. U periodu oporavka, alkohol je najbolji potpuno eliminisati iz ishrane.

7. Ultra-prerađena hrana

Namirnice koje su industrijski obrađene i prepune aditiva, veštačkih boja i konzervansa mogu dodatno opteretiti sistem varenja. Prekomerni unos ovakvih namirnica povezan je sa povećanim rizikom od gastrointestinalnih smetnji, pa je preporučljivo da se za vreme iritacije želuca oslanjate na svežu i prirodnu hranu.

8. Kisela hrana

Voćni sokovi od citrusa, paradajz sos i slične kiseline mogu izazvati refluks kiseline – stanje u kome se želudačna kiselina vraća u jednjak, izazivajući peckanje i bol. Umesto citrusnog voća, možete se odlučiti za vodeno voće poput lubenice ili dinje, koje je blaže za stomak.

Kada se suočavate sa iritacijom želuca, važno je pružiti svom telu priliku da se oporavi uz pažljiv izbor hrane. Ove preporuke nisu zamena za stručni medicinski savet, ali mogu pomoći u smanjenju nelagodnosti dok se ne uspostavi ravnoteža u varnom sistemu.

Ostavite komentar

JoomBooz © 2025. All rights reserved.