Kako pravimo izbore?

Svaki dan se suočavamo s izborima koje treba doneti, tokom celog dana. Nakon nekog vremena, čak možemo biti umorni od izbora, posebno ako smo imali dug dan, patimo od nedostatka sna ili smo sakupili informacije sa interneta o svojim opcijama.

Prema Bariju Švarcu, autoru knjige “Paradoks izbora”, preplavljeni smo izborima u skoro svim područjima naših života. Samo idite u bilo koji market i prebrojte ponude za žitarice, čips ili vrste mleka. Zatim tu su osiguranje, medicinska nega, usluge, mobilni telefon i planovi za penziju. Suočavanje s nekim od ovih izbora može zaista biti frustrirajuće!

Zavadi pa vladaj

Očigledno je da ćemo uvek biti suočeni s izborima. Kako ih suziti? Kako doneti zadovoljavajuće izbore?

Postoji mnogo vrsta izbora. Da bismo to pojednostavili, podelimo ih na dva načina.

Postoje izbori koje moramo doneti povremeno, poput traženja novog automobila, mesta za život ili čak supružnika.

izbori

Onda postoje izbori koje moramo doneti svakodnevno. Poput toga kako raspodeliti svoje vreme, šta obući, na koju e-poštu odgovoriti ili da li želimo gledati vesti.

Zaronimo malo dublje i pogledajmo konkretan primer kako donošenje izbora može brzo postati zbunjujuće. To bi bile dnevne odluke koje donosimo o tome šta jesti i kako se kretati.

Izbori vezani za ishranu i vežbanje

Kada je u pitanju ishrana i vežbanje, sasvim je moguće samo pustiti da stvari teku. Ali pretpostavimo da osoba odluči da želi napraviti neke promene u ishrani i vežbanju kako bi se osećala zdravije i možda izgubila malo kilograma. Opcije mogu delovati beskrajno.

Postoji mnogo stvari koje mogu zamutiti vode.

Tu su mediji i reklame. Oni čekaju, pokušavajući da vas navedu da kupite njihov proizvod ili program, čak pokušavajući da vas ubede da trebate da izgledate ili se ponašate na određeni način.

Pored toga, postoje i drugi uticaji. Imamo svoje postojeće navike, običaje, pravila koja obično pratimo i društveni krug. Kada počnemo razgledati, izbori postaju zaista izazovni.

izbori

Kada se to dogodi, moguće je donositi izbore koji se ne temelje na tome ko smo zaista ili kakav je naš život. Dolazi do raskoraka koji nas čini razočaranim u svoje izbore.

Na primer, možda je osoba odlučila da se drži niskomasne dijete. Pročitali su da to može biti veoma efikasno za gubitak kilograma. U zavisnosti od njihovih trenutnih navika, prelazak na niskomasnu ishranu može zahtevati potpunu promenu. Nema više hamburgera, grickanja čipsa ili deljenja pomfrita sa drugima. Uskoro, ovi izbori postaju dosadni. Dolazi do pobune i vraćamo se na “normalno”.

Još jedan klasičan primer je pridruživanje teretani da “postanemo fit”. Ta odluka može biti radikalna promena u životnom stilu osobe. Pridruživanje teretani može biti ispunjavajuće, ali mnogi se tamo ne osećaju prijatno. Brzo prestaju ići u teretanu i radije ostaju u svojoj zoni komfora.

Učinak malog izbora može biti efikasan.

U ovom slučaju (i mnogim drugima), postoji mudrost u ograničavanju broja izbora s kojima se suočavamo. To može biti posebno efikasno kada želimo napraviti neke promene u našim svakodnevnim navikama i ponašanju, kao što su izbor hrane i način kretanja.

izbori

Deo razloga zašto ovo funkcioniše je taj što ograničava broj dostupnih opcija i usredsređuje se na jednu stvar u isto vreme. Na primer, cilj može biti sužen na konzumiranje pet voćki ili povrća svakog dana. Prvo se može napraviti lista voća i povrća koja nam se sviđaju, a zatim se mogu napraviti izbori sa te liste.

Što se tiče vežbanja, može se napraviti slična lista. Uz šta osoba misli da bi mogla uživati, šta može uklopiti u svoje dane i šta je odgovarajuće za njihov nivo fizičke kondicije?

Počnimo iznutra

Pristupanje promenama na ovaj način odgovara individualnim preferencama, što stvara autonomiju. Ovaj metod ima određenu fleksibilnost, ali ograničava mogućnosti. Najvažnije od svega, zahteva da osoba provede neko vreme u razmišljanju, da se upozna sa sobom i da donosi izbore koji proizlaze iz nje same.

Na ovaj način nema poređenja sa drugima i kontroliše očekivanja koja mogu dolaziti sa spoljašnosti. Kao što je prikazano u primeru iznad, osoba može na kraju odustati od dijete i reći: “Mislio sam da je niskomasna ishrana način za gubitak kilograma, ali ne sviđa mi se.”

Drugim rečima, vraćamo se onome što je opetovano pokazano u istraživanjima o promeni ponašanja: najefikasniji način za trajnu promenu je da se oslonimo na intrinzičnu (unutrašnju) motivaciju. Ekstrinzična (vanjska) motivacija retko je održiva.

Dakle, imamo specifičan slučaj donošenja izbora koji će biti usklađeni sa trajnim, pozitivnim i jednostavnim promenama u ishrani i vežbanju. Držanje svakog izbora malim, fokusiranim i personalizovanim može olakšati stres od previše izbora i dovesti do nekih promena koje traju.

Ovi principi mogu funkcionisati u mnogim oblastima, ne samo u ishrani i vežbanju. Kako objašnjava Bari Švarc, smanjenje broja izbora na samo nekoliko opcija može osloboditi deo našeg dragocenog vremena, omogućiti nam da cenimo ono što smo izabrali i razvijemo veći unutrašnji mir. Ovo je mnogo bolje od frustracije, anksioznosti ili histeričnog stanja!

Ostavite komentar

JoomBooz © 2025. All rights reserved.