Prvi zen budistički majstor koji je doplovio do Sjedinjenih Američkih Država bio je čuveni Sojen Šaku, majstor Rinzai škole zen budizma.
U vreme svog dolaska u Ameriku, Šakuovi kolege zen sveštenici smatrali su da je ispod njihovog dostojanstva širiti svoje učenje u zemlji kao što je Sjedinjene Američke Države, jer je Japan smatrao zapadni svet uglavnom varvarskim.
Međutim, Šaku je prihvatio poziv i doplovio na prvi zvanični skup svetskih religija u Čikagu 1893. godine kako bi predstavljao zen sveštenike.
Na tom skupu i tokom svog života, zen majstor Šaku je delio deset pravila kojih se pridržavao, a koja je sledio sve do svoje smrti:
1) Budi neustrašiv/a kao heroj, ali ljubazan kao dete
Mnogi vide zen religiju kao neku vrstu pragmatične ravnodušnosti. Kao da postoji stanje ravnodušnosti povezano sa praktikovanjem zen-a.
Međutim, ovo nije tako tačno kao što biste pomislili.
Zen veruje u važnost postojanja u trenutku sadašnjosti, u tome da budemo svesni sadašnjeg trenutka.
To znači da trebamo izvući najbolje iz sadašnjeg trenutka, uključujući način na koji se ponašamo prema drugima i kako tretiramo svet uopšte.
Ne smemo posustati kada se suočimo sa teškoćama, niti dopustiti da naša srca postanu hladna i otvrdla od iskustva.
Trebamo biti svesni važnosti naših interakcija, bilo da se radi o intervenisanju u problemu ili pomoći drugima svojom ljubaznošću.
Trebamo biti neustrašivi kao heroji i ljubazni kao deca, razumevajući kako hrabrost i saosećanje, i kada je jedno potrebno više od drugog.
2) Ne odbijaj prilike, ali uvek dobro razmisli
Šaku je verovao u važnost nepropuštanja životnih prilika. Nikada ne znaš kada će se prilika ponovno pojaviti, pa kada se to desi, trebalo bi da je pažljivo razmotriš i uzmeš u obzir koliko god možeš.
Da li će ti pružiti vrednost kao osobi i da li će iskorišćavanje ove prilike naškoditi drugima u tvom životu?

3) Tretiraj goste onako kako bi tretirao/la trenutak samoće
Često menjamo lica ili osobnosti kada su drugi ljudi u našem domu, u poređenju sa trenucima kada smo sami. Možda se ukočimo ili se sakrijemo i ponašamo drugačije.
Na mnoge načine postajemo neprirodni zbog prisustva druge osobe.
Međutim, Šaku je verovao da bismo trebali pronaći ravnotežu gde dajemo gostima punu prisutnost koju imamo kada smo sami.
I isto tako bismo trebali posvetiti punu prisutnost i pažnju trenucima samoće kao što bismo to učinili sa svojim gostima.
4) Spavaj u redovno vreme
Iako se može činiti jednostavnim, Šaku veoma ceni vrednost redovnog i odgovornog vremena za spavanje.
Iako smo intelektualna bića, još uvek smo vođeni našim fiziološkim telima i moramo poštovati ograničenja našeg tela.
Pravilno spavanje je ključni faktor koliko energije možete ili ne možete imati, kako mentalno tako i fizički.
Spavanjem u redovnom terminu svakog dana, uspostavljate unutrašnji osećaj discipline u sebi, pružajući vašem umu i telu odmor koji im je potreban da bi optimalno funkcionisali tokom dana.
5) Svako jutro, pre svega ostalog, upali tamjan i meditiraj
Meditacija bi trebalo da bude apsolutno prva stvar koju radite svako jutro, prema Šakuu.
Ne samo meditacija, već i paljenje tamjana – miris tamjana je naučno dokazan da smanjuje stres i održava vas smirenima.
Stvaranje ovog rituala mira i spokojstva svako jutro pruža vašem umu i telu nešto novo i opuštajuće na šta se mogu radovati svakog dana.
To osigurava da svaki dan započinje sa spokojem kako biste se suočili sa haosom sveta.
Možete da se bavite jednostavnom “fokusiranom meditacijom”. Sve što je potrebno je fokusiranje na nešto poput disanja ili objekta, dok istovremeno držite umnu tišinu.
Sada svako jutro provedem 20 minuta meditirajući. Moja koncentracija se dramatično poboljšala, kao i produktivnost i nivo stresa.

6) Ne tuguj zbog prošlosti; Samo radi za budućnost
Iako Zen monah propoveda važnost sadašnjeg trenutka više od bilo čega drugog, budućnost je ipak nešto o čemu treba imati na umu.
A Šaku je verovao da držanje za prošlost neće doneti ništa osim toksičnosti u vaš život; umesto toga, trebate gledati napred ka budućnosti i raditi na napretku koji želite.
7) Ostanite verni svojoj reči
Zen majstor Šaku ima dva stajališta kada je u pitanju ova poruka. Kada kaže da morate ostati verni svojoj reči, to znači da morate paziti na sve što govorite: ne trošite reči na praznu priču i ogovaranje, jer reči su mnogo važnije nego što mnogi od nas shvataju.
Reči su započele ratove, slomile srca i uništile živote; a kada mnoge naše reči budu izgovorene, ne shvatamo njihovu težinu sve do mnogo kasnije.
Ali kada nešto kažete, morate ostati verni tome. Držite se svojih reči i merite svoju dostojanstvenost time što činite ono što ste rekli. Ako se možete udobno držati ove stvari, pronaći ćete mir u sebi.
8) Jedite da biste živeli, ne živite da biste jeli
Šaku je verovao u važnost umerene ishrane. Trebamo jesti samo dok više nismo gladni.
Nažalost, mnogi od nas su naučeni da jedemo koliko god želimo, koliko god dugo želimo, sve dok naš želudac ne bude u bolu.
Ali prejedanje će vam doneti samo stres, a Šaku je znao da ako jednostavno umjerite ono što jedete, možete održavati sebe mnogo mentalno i fizički zdravijim.

9) Spavajte kao da će vam to biti poslednji san
I…
10) Probudite se kao da se više nikada nećete probuditi
Šta znače poslednje dve tačke? Jednostavno rečeno, Šaku je mislio da bismo trebali raditi sve sa punim srcem.
Da živimo svesno u svakom činu koji činimo, čak i ako je to samo odlazak u krevet ili buđenje. Ne gubite vreme baveći se distrakcijama ili konfuzijom; idite na spavanje i budite se s ciljem, čak i ako niste sigurni koji je taj cilj. Jer nakon nekog vremena, pronaći ćete ga.