Proizvodnja u svemiru može zvučati kao naučna fantastika, ali već se dešava, iako u veoma malom obimu. To je tržište u povoju koje analitičari i nekoliko startapova predviđaju da će uzeti maha.
“Iako se radi o farmaceutskoj industriji, poluprovodnicima, proizvodima za lepotu i zdravlje, i potencijalno hrani u smislu novih useva, procenili smo da će tržište dostići vrednost iznad 10 milijardi dolara negde do 2030. godine, zavisno o brzini zrelosti”, rekao je Ilan Rozenkopf, partner u McKinsey-u.
Svemir nudi jedinstveno okruženje za istraživanje i razvoj jer njegovi viši nivoi radijacije, mikrogravitacija i skoro vakuumsko stanje omogućavaju kompanijama da osmisle nove metode proizvodnje ili materijale koji nisu mogući na Zemlji.
Praksa nije potpuno nova. Međunarodna svemirska stanica je bila domaćin brojnim eksperimentima akademika, vladinih agencija i komercijalnih klijenata za stvari poput kreiranja ljudskog tkiva, proizvodnje čistijih poluprovodnika i razvoja novih ili boljih lekova. U budžetu za fiskalnu 2024. godinu, američki predsednik Joe Biden je odvojio čak 5 miliona dolara za NASA-u kako bi sprovodila istraživanje povezano sa kancerom na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Međutim, pristup Međunarodnoj svemirskoj stanici je uvek bio konkurentan i interesovanje nastavlja da raste. Sada nekoliko svemirskih startapa vidi priliku da zadovolji potražnju za proizvodnjom u svemiru koristeći kompaktne svemirske fabrike. Jedna od tih kompanija je Varda Space Industries na jugu Kalifornije. Varda ima misiju da pomogne farmaceutskim kompanijama da unaprede svoje lekove ili osmisle nove terapije koristeći jedinstvene osobine svemira, a zatim te materijale vrate na Zemlju.
Ključ Vardine poslovne ponude je fenomen poznat kao kristalizacija proteina. Ovo se događa kada se prezasićene rastvore proteina suštinski ispare kako bi se formirala čvrsta materija, kako bi naučnici mogli proučiti strukturu proteina. Razumevanje kristalne strukture proteina može pomoći naučnicima da bolje shvate mehanizme bolesti, identifikuju mete za lekove i optimizuju dizajn lekova. Zamislite lekove sa manje nuspojava, većom efikasnošću ili otpornost na različite uslove, kao što je potreba da se ne drže u frižideru.
Godine istraživanja su pokazale da kristali proteina uzgajani u svemiru imaju mnogo veći kvalitet od onih uzgajanih na Zemlji. Plan nije da se ceo lek proizvede u svemiru, već samo ono što se naziva primarni aktivni farmaceutski sastojak, odnosno deo odgovoran za terapeutske efekte leka.
“Nećete videti da pravimo penicilin ili ibuprofen ili te vrste veoma generičke ciljeve masovne potrošnje, s obzirom na to da je količina kristalina koja je potrebna za stvaranje daleko izvan naših trenutnih mogućnosti”, rekao je Delian Asparouhov, suosnivač i predsednik Varda Space Industries. “Ali postoji širok spektar lekova koji ostvaruju milijarde i milijarde dolara prihoda svake godine, a koji se lako uklapaju u veličinu proizvodnje koju možemo postići čak i na našem trenutnom postrojenju za proizvodnju.”
Asparouhov je rekao da je u SAD-u 2021. i 2022. godine, od stotine miliona doza Pfizer vakcine protiv Covid-a, “ukupna količina konzumabilnog primarnog farmaceutskog sastojka stvarnog kristalnog mRNA, efektivno bila manja od dve flaše mleka”.
Na drugom kraju Atlantika, u Cardiffu, u Velsu, Space Forge radi na dizajniranju svoje vlastite svemirske fabrike za proizvodnju poluprovodnika sledeće generacije. Cilj Space Forge-a je da proizvodi podloge za poluprovodnike koristeći materijale osim silicijuma kako bi se proizvele efikasnije i performantnije čipove.
“Ova sledeća generacija materijala će nam omogućiti da stvorimo efikasnost kakvu dosad nismo videli”, rekao je Andrew Parlock, direktor operacija Space Forge-a u SAD-u. “Govorimo o poboljšanju performansi poluprovodnika od 10 do 100 puta.”
Baš kao i kod farmaceutskih proizvoda, ključno sredstvo za postizanje ovakvog poboljšanja performansi u poluprovodnicima leži u stvaranju savršenih kristala u svemiru. Ovi napredni čipovi su važni za industrije kao što su 5G i električna vozila. Slično kao kod Varde, Space Forge planira da proizvodi samo deo čipova u svemiru.
“Nakon što smo stvorili ove kristale u svemiru, možemo ih doneti nazad na Zemlju i efektivno replikovati taj rast na Zemlji”, rekao je Josh Western, izvršni direktor i suosnivač Space Forge-a. “Tako da nam nije potrebno nebrojeno puta ići u svemir da bismo izgradili prilično dobar obim poslovanja sa našim partnerima za proizvodnju i klijentima na zemlji.”
Da biste saznali više o proizvodnji u svemiru, kao i planovima Varde i Space Forge-a da ovu praksu pretvore u održiv posao.