TOP 10 najvećih pobeda u fudbalu

U svetu fudbala gde se granice ljudskih dostignuća neprestano pomeraju, i gde je svaki gol bitan, čuda postaju svakodnevna stvarnost. Sportski tereni postaju pozornice na kojima se dešavaju neobjašnjivi podvizi, nadmašujući granice fizičkih mogućnosti. Ovaj članak istražuje fascinantnu ideju da su sva čuda moguća u sportu, osvetljavajući neke od najuzbudljivijih trenutaka koji su šokirali svet, stvarajući legende i postavljajući temelje za nove rekorde.

Danas se bavimo najvećim pobedama u istoriji najvažnije sporedne stvari na svetu.

10. Liverpool 3-3 AC Milan, Finale Lige Šampiona, 2005

gol

Čudo u Istanbulu? ”Čudo Istanbula” je kada je Liverpul pretvorio vodu u vino, šaljući svoje navijače u fudbalski trans.

Uprkos golu Paola Maldinija u prvom minutu i het-triku Hernana Krespa, Stiven Džerard je izveo vratolomni skok glavom prema golu, Vladimir Šmičer je snažnim udarcem sa distance savladao Brazilca, a zatim je Xabi Alonso realizovao šansu nakon što je promašio penal, zaokružujući šestominutni period u kojem je Liverpul uzbudljivo izjednačio.

A onda je došao šou Jerzija Dudeka, kako je poljski golman izveo neverovatnu dvostruku odbranu u produžecima i zaustavio penal Andrija Ševčenka kako bi osigurao slavnu pobedu.

9. Brazil 0-3 Francuska,Finale Svetskog Prvenstva, 1998

Francuska je ostvarila nezaboravan trijumf pred domaćim navijačima na Stade de France 1998. godine, pregazivši favorizovanu Brazilsku ekipu sa tri gola u finalu takmičenja.

Možda su bili distrakcija zbog izveštaja da je zvezdani napadač Ronaldo doživeo napad pre meča, možda su jednostavno bili temeljno nadigrani i preplavljeni, Južnoamerikanci nikada nisu pronašli svoj ritam – iako je Laurent Blan morao propustiti meč zbog suspenzije, a Marcel Deza je dobio crveni karton sa više od 20 minuta preostalog meča.

Zinedin Zidan je postigao dva gola, a Emmanuel Peti je dodao kasni treći kako bi zapečatio neverovatan trijumf i pokrenuo divlje proslave samo dva dana pre Dana Bastilje, u onome što se ispostavilo kao sjajno leto za Francusku.

8. Italija 1-1 Novi Zeland, Svetsko Prvenstvo, 2010

gol

“Je li to sve, Lippi?” glasila je naslovna strana La Gazzetta dello Sport.

Italijanski neuspeh da pobedi jedan od najmanjih timova ikada koji se kvalifikovao za Svetsko prvenstvo ove godine bio je spektakularan promašaj. Zasluge idu Novom Zelandu gde im pripada, s obzirom da su “All Whites” završili turnir neporaženi, ali nisu uspeli da se kvalifikuju za narednu rundu.

Heroj ovde bio je Šejn Smeltz, koji je otvorio golgeterski niz u sedmom minutu, stavljajući Azzurre u defanzivni položaj.

7. Severna Koreja 1-0 Italija, Svetsko Prvenstvo 1966

Zapanjujući rezultat za malo poznate Azijate protiv moći Italijana na starom stadionu Middlesbrougha, Ajrsm Parku, tokom Svetskog prvenstva 1966. godine.

Više od polovine korejskog tima igralo je za samo dva domaća kluba, svi su poticali iz male lige u nerazvijenoj fudbalskoj naciji.

Ali 24-godišnji Du-Ik Pak nije bio poremećen i postigao je pobednički gol pred 18.000 gledalaca.

6. PSV 10-0 Feyenoord, Eredivisie (Holandsko prvenstvo), 2010

gol

Iako su u to vreme vodili u holandskom prvenstvu, niko nije mogao predvideti ishod kada se ekipa PSV-a pre dva meseca sastala sa ekipom Feyenoord-a.

Jer, iako su gosti imali desetoricu igrača manje i bili su u zaostatku od dva gola na poluvremenu, primiti osam golova u jednom poluvremenu je nečuveno. Jedan gol svakih šest minuta!

Brazilski napadač Džonatan Reis, Balaz Džudžak i Žeremen Lens bili su najkorisniji za domaći tim dok se ekipa Marija Bina srozavala.

5. Severna Irska 1-0 Španija, Svetsko Prvenstvo, 1982

Veliki rezultat za Severnu Irsku pred neprijateljskom domaćom publikom na stadionu Luis Kasanova.

Međutim, Džeri Armstrong iskoristio je kiks kapitena i golmana Luisa Arkonade kako bi postigao stoti gol turnira i osvojio tešku grupu protiv svih očekivanja.

4. Bournemouth 2-0 Manchester United, F.A. Cup, 1984

gol

“Ne doživljavamo previše dana poput ovog u Bornmutu,” smeškao se menadžer Hari Rednap dok je nadgledao iznenađujuću pobedu nad ekipom Mančester Junajteda, koju je vodio Ron Atkinson.

“Šampanjac je bio otvoren, svi smo bili u kadi, vrištali i pevali zajedno,” komentarisao je domaći defanzivac Everald La Ronde dok je njegova ekipa nadmašila igrače poput Franka Stapletona, Lua Makarija i Normana Whitesidea na tužan dan za Junajted.

3. Alcorcon 4-1 Real Madrid

Vaše oči vas ne varaju. Real Madrid je poražen sa četiri gola… i to ne od Barselone.

Umesto toga, teški poraz galaktikosima Manuela Pelegrinija nanela je španska Druga divizija, Grupa II.

To da je ekipa koja je uključivala Albiola, Gutija, Raula i Van der Vaarta bila nadigrana, pokazuje veličinu ovog postignuća Alcorcona.

2. SAD 1-0 Engleska, Svetsko Prvenstvo, 1950

“Čudo na travi” je toliko poznato dostignuće da je od 1950. godine postalo i knjiga, pod nazivom “The Game of Their Lives”, i film, “The Miracle Match”.

Engleska se ponosila posleratnim rekordom u međunarodnom fudbalu od 23 pobede, 3 remija i 4 poraza. SAD su primile 45 golova u sedam uzastopnih poraza.

Ali Džo Getjens je hrabro zaronio glavom neposredno pre poluvremena, postigavši jedini gol utakmice i obezbedivši neverovatnu pobedu protiv velike reprezentacije Engleske.

1. Švedska 8-1 Belgija, 1924

U turniru prepunom visokih rezultata i jednostranih mečeva – bilo je i 9-0, dva puta po 7-0, 6-0 i dva puta po 5-0 – Švedska je proizvela najveći šok koji je fudbal ikada video sa ubedljivih 8-1 protiv Belgije.

Ovo je bio izuzetan rezultat s obzirom da je Belgija bila aktuelni olimpijski fudbalski šampion.

Sven Ridel i Rudolf Kock su obojica postigli het-trikove tokom ovog neverovatnog meča koji će ostati zabeležen u anale najvećeg sporta na Zemlji.