Šećer se često smatra neprijateljem našeg zdravlja. Na kraju krajeva, previše slatkih poslastica može oštetiti vaše zube i učiniti da dobijete na težini. Prema istraživanju objavljenom u februaru 2023. godine u Nacionalnoj biblioteci medicine, preterana konzumacija šećera povezana je s gojaznošću, dijabetesom, kardiovaskularnim bolestima i metaboličkim poremećajima. Dakle, pametno je držati se podalje od kolačića, kolača, sladoleda, krofni i tofija. Ipak, postoje i drugi načini da šećer dospe u vaše telo. Tu su čaj i druge napitke koje konzumirate svakodnevno. Šta kažete na to da probate da prestanete jesti šećer 30 dana ?
Health Shots je kontaktirao dietetičarku Ektu Singhwal iz Ujala Cygnus Group bolnica u Moradabadu, Uttar Pradesh, kako bismo saznali šta će se dogoditi vašem telu ako prestanete jesti šećer mesec dana.
Prednosti ishrane bez šećera tokom 30 dana
Izbacivanje šećera ili bilo koje druge grupe namirnica iz ishrane nije zdravo. Pravi način za postizanje uravnotežene ishrane je kontrola porcija i izbegavanje preterane konzumacije bilo koje namirnice. Singhwal kaže da šećer pruža kalorije, ali nedostaju mu esencijalni hranljivi sastojci. Između ostalog, konzumiranje šećernih namirnica može dovesti do prejedanja i nedostatka važnih vitamina i minerala. Evo nekoliko prednosti nekonzumiranja šećera tokom mesec dana:
Gubitak težine
Smanjenje unosa šećera ili nekonzumiranje šećera tokom mesec dana može dovesti do gubitka težine jer eliminiše prazne kalorije i smanjuje verovatnoću prejedanja, kaže Singhwal.
Poboljšani nivoi šećera u krvi
Izbacivanje šećera iz ishrane tokom 30 dana može pomoći u stabilizaciji nivoa šećera u krvi i smanjenju rizika od insulinske rezistencije i dijabetesa tipa 2.
Poboljšana energija
Bez naglih skokova i padova nivoa šećera u krvi, nivoi energije obično postaju stabilniji tokom dana.
Bolje zdravlje zuba
Izbegavanje šećera može dovesti do poboljšanja oralnog zdravlja i smanjenja rizika od karijesa i bolesti desni.
Smanjen rizik od hroničnih bolesti
Smanjenje unosa šećera može smanjiti rizik od razvoja hroničnih bolesti kao što je bolest srca, tvrdi stručnjak.
Čistija koža
Neki ljudi mogu doživeti poboljšanje zdravlja kože, jer se visok unos šećera povezuje sa aknama i drugim problemima kože.
Bolje raspoloženje i mentalna jasnoća
Stabilni nivoi šećera u krvi mogu pozitivno uticati na raspoloženje, smanjujući promene raspoloženja i poboljšavajući mentalnu jasnoću.
Zdraviji probavni sistem
Visok unos šećera može poremetiti ravnotežu crevnih bakterija, a smanjenje unosa šećera može pomoći u promociji zdravijeg okoliša probavnog sistema.
Saveti za izbacivanje šećera iz obroka tokom 30 dana
Postoje neki voćni plodovi poput manga, ananasa i jagoda koji su prilično slatki. Singhwal kaže da voće ne mora biti potpuno isključeno iz vaše ishrane bez šećera. Iako voće sadrži prirodne šećere, ono takođe pruža esencijalne vitamine, minerale, vlakna i antioksidanse koji su korisni za zdravlje.
Sa stanovišta stručnjaka za zdravlje, obično se podstiče umerena konzumacija voća. Stručnjak kaže da se šećeri koji se nalaze u celom voću svi prirodni, a sadržaj vlakana u njima pomaže usporavanju apsorpcije šećera u krvotok. To zauzvrat smanjuje uticaj na nivo šećera u krvi. Takođe, hranljive materije u voću pružaju mnoge koristi za zdravlje. Promovišu zdravlje srca, pomažu imunološkom sistemu i olakšavaju varenje.
Međutim, obratite pažnju na veličinu porcija i izbegavajte da unosite previše voćnih sokova i sušenog voća. Ovi proizvodi su koncentrisani izvori šećera bez sadržaja vlakana koji se nalazi u celom voću.
Evo kako smanjiti unos šećera:
Čitajte deklaracije
Pregledajte deklaracije na hrani i izbegavajte proizvode koji sadrže “dodate šećere”. Tražite sastojke poput saharoze, visokog fruktoznog kukuruznog sirupa i drugih derivata šećera.
Birajte celu hranu
Usmerite se na celu i neprocesiranu hranu poput povrća, voća, nemasnih proteina, integralnih žitarica i zdravih masti, preporučuje stručnjak.
Izbegavajte zaslađene napitke
Isključite šećerne napitke poput gaziranih pića, voćnih sokova i zaslađenog čaja ili kafe. Umesto toga, birajte vodu, biljni čaj ili običnu kafu.
Pametno grickajte
Birajte zdravije grickalice poput orašastih plodova, semena, jogurta ili svežeg voća umesto šećernih grickalica.