Prva mačka u vašem domu: Sve što trebate znati

Da li planirate da imate mačku? Evo naših najboljih saveta kako da im olakšate prelazak u novi dom.
Dovođenje mačeta u vašu porodicu po prvi put je izuzetno uzbudljivo. Vaš novi član porodice će biti izvor ljubavi, društva i doneće vam mnogo radosti dok raste u odraslu mačku. Ali, kako biste imali dobro iskustvo, postoje neke stvari koje treba da obezbedite kako bi njihov dolazak prošao što je moguće lakše.

Prvi dani

Pre nego što dovedete mače kući, pripremite što više stvari unapred. Izaberite mirnu sobu u kojoj će provesti svoju prvu nedelju, gde će moći da se smesti i počne da stiče samopouzdanje u svom novom domu. Osigurajte da imaju pristup:

  • Odvojenim zonama za hranu i vodu
  • Bar jednoj posudi za pesak (daleko od drugih stvari)
  • Udobnom, mekanom krevetu
  • Bar jednom sigurnom mestu za skrivanje – to može biti zatvoreni transporter, krevet u stilu teepee ili kutija
  • Mestima za penjanje, kao što su police ili drvo za mačke
  • Igračkama i grebalicama.

Možete im doneti i nešto što im je poznato po mirisu, kao što je ćebe, kako bi se osećali manje anksiozno. Kada unesete mače u njihovu novu sobu, pustite ih da se smire i prilagode. Nemojte ih vaditi iz transportera; ostavite vrata otvorena i dozvolite im da izađu kada oni to požele. Može biti primamljivo da ih obasipate pažnjom i uzbuđenjem, ali verovatno su pod stresom zbog preseljenja. Ne želite da ih preplavite osećanjima. Budite strpljivi i pustite ih da se naviknu na novu okolinu – za maženje će biti dovoljno vremena kasnije! Kada napustite sobu, možete tiho pustiti radio – blaga pozadinska buka će im pomoći da se osećaju manje nervozno i prigušiće druge zvukove koje bi mogli da smatraju strašnim.

Važno je da se već prijavite kod veterinara PRE nego što dovedete novog člana porodice kući. Njihov imuni sistem se još uvek razvija i problemi mogu brzo da se pojave, pa se pobrinite da imate kontakt sa veterinarom za sve hitne slučajeve. Trebalo bi da odvedete svoje novo mače kod veterinara što je pre moguće kako biste se uverili da je zdravo, kupili proizvode za zaštitu od buva i crva, i razgovarali o sterilizaciji i mikročipovanju.

Nakon prvih nekoliko dana, nadamo se da će se vaše mače osećati sigurno i manje pod stresom. Možete im u toj sobi postepeno uvoditi nove doživljaje, kao što je upoznavanje sa ostalim članovima porodice, kako bi mogli da steknu samopouzdanje pre nego što istraže celu kuću. Važno je zapamtiti da može biti preplavljujuće za vaše novo mače da odmah upozna mnogo ljudi, pa ih postepeno upoznajte sa ostatkom porodice.

Vreme za igru

Mačići vole da se igraju – jedan trenutak su puni energije, a sledećeg će zaspati gde god da se nađu. Najbolji način da se igrate sa mačetom je da ih podstaknete na igru sa različitim igračkama, uključujući one sa kojima mogu sami da se igraju (kao što su kružne staze sa lopticama) i one sa kojima možete zajedno da se igrate (pecaljke su uvek dobar izbor, ali uvek pazite da mače bude pod nadzorom).

Rotirajte vrste igračaka koje vaše mače koristi kako im ne bi postalo dosadno. Ako primetite da vaše mače pokazuje predatorsko ponašanje (prikradanje, skakanje, ugrizi ili grebanje), možda im je dosadno – možete ih odvratiti od ovoga korišćenjem igračaka za fizičko i mentalno obogaćivanje.

Možda ćete biti u iskušenju da koristite svoje prste ili nožne prste za igru sa mačetom, ali to treba da izbegavate. Ako poveruju da je to prihvatljiv način igre, mogli biste da završite sa nekoliko povreda kada odrastu u odraslu mačku! Ovaj tip neprikladne igre je vrlo čest kod mačića. Zato je važno naučiti ih korišćenjem pozitivnog pojačanja, a ne kaznom. Ignorišite neželjena ponašanja kako ih ne biste nesvesno podsticali reakcijom. Ako koriste vaše noge kao igračku, ostanite potpuno mirni kako bi prestali da vas doživljavaju kao “plen”.

Granice

Nemojte dopustiti da vaše novo mače previše iskoristi situaciju! Vaša mala loptica pahuljica može biti simpatična, ali deo njihove socijalizacije treba da bude učenje granica i razumevanje šta je pozitivno ponašanje u njihovom novom domu.

Ako se vaše mače ponaša nestašno, nemojte ih kažnjavati – ignorišite ih na kratko. Pohvalite njihovo dobro ponašanje i pružite im puno pozitivnog pojačanja, uključujući nagrađivanje vremenom za igru i poslasticama. Najvažnije je da budete dosledni u postavljanju granica i osigurate da i ostali članovi porodice to poštuju.

Zaštita doma za mače

Imati novo mače u kući može biti kao imati bebu, zato se pobrinite da ste “zaštitili” svoj dom pre nego što dozvolite novom članu da istraži. Postepeno im povećavajte pristup različitim sobama u kući i pazite na njih kako ne bi napravili previše štete.

Mačke i mačići mogu se provući kroz najmanje rupe, zato obavezno zatvorite sve praznine u nameštaju, ormarima ili aparatima, kao i da držite vrata i poklopce zatvorenim (uključujući WC šolju, veš mašinu i sušilicu). Dvaput proverite da mače nije ušlo unutra pre nego što uključite aparate. Držite sve kablove i žice van domašaja kako ih ne bi grizli ili se zapleli u njih.

Rutine

Dok se vaše mače prilagođava, možete početi da uvodite rutine i radite na treningu za reakcije. Na primer, možete ih naviknuti na zvuk protresanja limenke sa hranom. Kada prepoznaju i povežu taj zvuk sa hranom, možete ga koristiti u budućnosti da ih vratite unutra.

Izlazak napolje

Sve dok osećate da je vaše mače srećno i zadovoljno u svom novom domu, možete ih upoznati sa dvorištem nakon što navrše pet-šest meseci, ali to zavisi od pojedinačnog mačeta. Treba ih pripremiti za ovo tako što ćete osigurati da su sterilizovani, mikročipovani, potpuno vakcinisani, kao i tretirani protiv buva i crva pre nego što ih pustite napolje! Sterilizacija i mikročipovanje pre izlaska napolje su NAJVAŽNIJE stvari.

Vakcinacija, sterilizacija i mikročipovanje

Važno je da osigurate da je vaš novi član porodice potpuno vakcinisan, sterilizovan i mikročipovan.

Vaš veterinar će vakcinisati vaše mače dvaput – otprilike sa 8 i 12 nedelja starosti protiv mačijeg gripa (kalici i herpes virusi), enteritisa i mačje leukemije (FeLV). Međutim, vakcine obično ne postaju efikasne sve do 7-14 dana nakon što su obe doze date. Zbog toga je ključno držati vašeg ljubimca podalje od drugih ljubimaca i mesta gde su možda boravili, kako biste ih zaštitili od opasnosti.

Sterilizacija je suštinski deo odgovornog vlasništva nad ljubimcem. Procedura sterilizacije pruža humano i trajno rešenje za neželjene legla i takođe smanjuje rizik od razvoja određenih vrsta karcinoma i drugih bolesti kod vašeg ljubimca. Vaš ljubimac će takođe biti manje sklon razvoju neželjenih ponašanja kao što su lutanje, označavanje teritorije i borba sa drugim životinjama.

Hiljade mačaka i pasa se izgube svake godine, a mnogi se nikada ne vrate svojim vlasnicima jer nemaju trajnu identifikaciju. Mikročipovanje je najsigurniji način da osigurate da se uvek mogu vratiti vama kada se izgube.

Mikročipovanje je jeftino, bezbolno i traje nekoliko sekundi. Mali čip (veličine zrna pirinča) će biti implantiran u vrat vašeg ljubimca sa jedinstvenim brojem na njemu. Ovaj postupak se izvodi dok su potpuno budni i vrlo je sličan davanju injekcije, a mačke i psi ga vrlo dobro podnose. Jedinstveni broj mikročipa se zatim čuva u centralnoj bazi podataka zajedno sa vašim imenom i adresom. Radi daljeg mira, javnost ne može pristupiti ovoj poverljivoj bazi podataka, samo registrovane organizacije sa potrebnim bezbednosnim ovlašćenjima. Vitalno je da održavate svoje kontakt podatke ažurnim sa kompanijom koja vodi bazu podataka ako se preselite ili promenite broj telefona. Proverite sa svojim veterinarom da li će oni registrovati vašeg ljubimca ili je potrebno da to sami uradite.

Pridružite se našoj Viber grupi!

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Ostavite komentar

JoomBooz © 2024. All rights reserved.