Dok su analizirali uzorke jezgra iz drevnog tibetanskog glečera, naučnici su pronašli ostatke više od 1.700 virusa, od kojih većina nikada ranije nije bila viđena.
Kako je objasnio Državni univerzitet Ohajo u saopštenju za javnost o novim otkrićima iz masivnog glečera Gulija u Tibetu – koji je takođe bio izvor druge kolekcije zamrznutih virusa 2021. godine – čini se da ove novootkrivene uspavane vrste virusa pružaju dokaze o povezanosti klimatskih promena i virusa.
Izvučeni iz jezgra leda dubokog 300 metara, uzetog iz džinovskog tibetanskog ledenog pokrivača, ovi uspavani virusi pružaju ono što univerzitet naziva „netaknute trenutke” iz poslednjih 41.000 godina, tokom kojih su se glečer i svet oko njega zagrevali i hladili.
„Pre ovog rada, veza između virusa i velikih klimatskih promena na Zemlji ostala je uglavnom neistražena,” izjavio je Žiping Žong, istraživač sa OSU-a koji je vodio novu studiju o virusima, objavljenu ove nedelje u časopisu Nature Geosciences. „Led iz glečera je toliko dragocen, a često nemamo dovoljne količine materijala potrebne za istraživanje virusa i mikroba.”
Slučajevi poput ovog
Iako ovo nije prvi put da su naučnici otkrili drevne viruse iz uzoraka glečera, otkrića iz prostranog tibetanskog glečera Gulija predstavljaju, kako je Jale rekao u svom saopštenju o istraživanju, pedesetostruko povećanje njihovog broja.

Od preko 1.700 vrsta virusa otkrivenih u ovom najnovijem uzorku jezgra iz glečera Gulija, oko tri četvrtine su potpuno nove. Preostala četvrtina imala je genetske potpise koji se preklapaju sa poznatim organizmima iz drugih delova sveta.
„To znači da su neki od njih potencijalno transportovani iz oblasti kao što su Bliski Istok ili čak Arktik,” objasnio je Žiping Žong.
Od virusa pronađenih u uzorku iz Gulije, najposebnija „virusna zajednica“, kako je naučnici nazivaju, datira pre oko 11.500 godina. Kako univerzitet napominje, to je doba u kojem je klima sveta prešla iz poslednje glacijalne faze u topliji holocen, epohu u kojoj trenutno živimo.
Iako istraživači ne mogu sa sigurnošću reći, ova kolekcija novootkrivenih drevnih virusa izgleda da ukazuje na to da su se mikrobne vrste prilagođavale klimatskim promenama, ili kako je vođa studije rekao, „ukazuje na potencijalnu povezanost između virusa i klimatskih promena.”
Istraživači su takođe naglasili u svom radu da ovi novi virusi ne predstavljaju rizik za ljude – ali kako je druga studija iz 2023. godine sugerisala, oni koji su zarobljeni unutar drugih ledenih struktura mogli bi postati opasni kako klimatske promene nastavljaju da ih otapaju.
Pridružite se našoj Viber grupi!