Koliko dugo treba marinirati piletinu kako bi meso bilo najukusnije?

Možete lako organizovati vašu nedeljnu pripremu obroka sa mariniranom piletinom za grilovanje! Sve dok znate kada početi pripremu mesa, na dobrom ste putu da pripremite ukusna jela za sebe i svoje voljene. Baš kao što znate kako zavezati pile, znati koliko dugo marinirati piletinu je korisno kulinarstvo koje biste trebali da znate , bez obzira da li ćete redovno marinirati ili ne.

Dakle, ako ste zainteresovani, nastavite sa čitanjem i otkrijte sve o tome kako marinirati piletinu. U ovom članku takođe ćemo razgovarati o različitim vrstama popularnih marinada za piletinu koje možete isprobati, kao i najboljim receptima za marinadu za piletinu koje možete lako pripremiti kod kuće!

Šta je marinada za piletinu i šta ona radi?

Marinada za piletinu je vrsta začina ili sosa za piletinu koji se koristi da omekša meso i da mu doda više ukusa pre kuvanja. Razlikuje se od mariniranja u slanoj vodi koje se koristi za veću vlažnost. Marinade se često prave kombinacijom smeđeg šećera, soli, kiseline i masnoća (poput maslinovog ulja ili susamovog ulja). Pored toga, uobičajeni su i dodaci bilja i začina (kao što su beli luk u prahu i ljuti ljutika) u receptima za marinadu za grilovanu piletinu.

Postoje tri glavne vrste marinada za piletinu. Prva je kisela, koja se sastoji od marinada sa sastojcima kao što su sok od limuna, sok od limete, jabukovo sirće, balzamično sirće ili sos od Worcestershire-a. Sledeća vrsta su enzimatske, gde su glavni sastojci u marinadi med, mango, papaja ili druga ne-kiselina hrana. Ovo su najbolje marinade za piletinu ako želite da omekšate meso. Na kraju, imate mlečne marinade koje su samo blago kisele. Ova grupa se sastoji od kiselog mleka, jogurta i sličnih sastojaka.

Koliko dugo marinirati piletinu?

Ako marinirate piletinu, najbolje je ostaviti je u frižideru oko šest sati. Ovo vreme je dovoljno da marinada omekša meso i obogati piletinu ukusom, ali istovremeno je dovoljno kratko da se meso ne raspada. Međutim, ovo vreme može varirati u zavisnosti od veličine komada piletine i dela koji koristite.

Opšte govoreći, veći komadi poput celog pileta mogu koristiti više vremena u marinadi. Možete pustiti meso da stoji u njoj do 12 sati. S druge strane, krilca, bataka i druge komade piletine sa kostima možete marinirati po standardnom pravilu od šest sati. Ipak, možete to smanjiti na samo jedan sat ako nemate dovoljno vremena. Ako se pitate, da li su dva sata dovoljna za mariniranje piletine? Da, ako koristite pileće grudi! Za marinadu pilećih grudi sa kostima, najbolje je ostaviti meso da stoji od jednog do dva sata. Sa druge strane, za pileće grudi bez kosti i kože, možete se osloniti na barem 30 minuta mariniranja.

Evo još nekoliko saveta za mariniranje piletine

Jednostavna marinada za piletinu može učiniti vaš komad mesa izuzetno ukusnim, posebno ako znate kako pravilno marinirati meso. Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći

Pre nego što marinirate meso za recepte sa pečenom ili grilovanom piletinom, uradite sledeći korak: pažljivo probodite svaki komad pilećeg mesa viljuškom ili napravite ureze nožem. Ovo će omogućiti da se sosovi i začini bolje upiju u meso kako bi se postigao maksimalan ukus. Ove ranice takođe pomažu u ravnomernom kuvanju mesa.

Izaberite odgovarajući način pripreme marinirane piletine

Iako možete koristiti većinu načina pripreme za ovo, preporučujemo korišćenje marinade za piletinu za grilovanje, pečenje u rerni, prženje na tiganju i druge metode pripreme na visokoj temperaturi. To je zato što će ove metode najbolje istaći ukus mesa. Na kraju krajeva, ko bi odoleo sočnoj piletini sa roštilja sa dobro zapečenom i karamelizovanom spoljašnošću? Ako ste zabrinuti zbog nedovoljne termičke obrade piletine, možete koristiti termometar za meso kako biste izbegli nedovoljno ili previše kuvanje na roštilju ili tiganju.

Koliko dugo možete marinirati piletinu?

Da, najbolje je ostaviti meso da odstoji u marinadi duže vreme. Ali, da li možete previše dugo marinirati piletinu? Kratak odgovor je da. Zato biste možda želeli znati koliko dugo je predugo kada je u pitanju mariniranje piletine i koliko dugo je sigurno marinirati piletinu u frižideru?

Odgovor na ovo uglavnom zavisi od dela piletine koji pripremate. Na primer, ne biste trebali ostaviti tamno meso piletine (kao što su bataci i karabataci) u marinadi duže od 12 sati. Inače, marinada bi mogla previše omekšati meso do te mere da se raspada. S druge strane, možete ostaviti belo meso piletine (grudi i krilca) u marinadi do dva dana. Međutim, važno je napomenuti da duže mariniranje možda neće značajno poboljšati ukus i može biti praktičnije držati se preporučenog vremena mariniranja od 30 minuta do dva sata za najbolje rezultate.

Takođe, imajte na umu da nikada ne biste trebali marinirati piletinu na sobnoj temperaturi, jer bakterije brzo rastu na sirovom mesu u ovim uslovima.

Popularni ukusi marinirane piletine

  1. Jerk (karipska začinska mešavina) Jerk je karipska mešavina začina koja uključuje piment, ljute papričice Scotch bonnet, beli luk, crni biber i kumin. Ovo je najbolja marinada za piletinu sa pikantnim ukusom koju možete odabrati ako želite da osetite toplotu i začinjenost.
  2. Teriyaki (japanska slatko-kisela marinada) Ovo je slatko-kisela marinada koja se koristi u japanskoj kuhinji. Standardni recept za teriyaki sos za piletinu uključuje soja sos, šećer ili med, đumbir i pirinčano vino (sake ili mirin).
  3. Barbecue (roštilj marinada) Standardna američka marinada ili sos za BBQ piletinu se pravi sa belim lukom, smeđim šećerom, sirćetom i paprikom. Sa ovom jednostavnom marinadom za piletinu, vaša roštilj piletina na grilu imaće savršenu ravnotežu slatkog, slanog i kiselkastog ukusa.
  4. Sredozemna (mediteranska marinada) Ne možete se odlučiti između italijanske ili grčke marinade za piletinu? Isprobajte ovu mešavinu klasičnih mediteranskih sastojaka. Potrebni su samo maslinovo ulje, limunov sok i začini kao što su beli luk, origano i suve paprike.
  5. Tandoori (indijska tandoori marinada) Kao jedna od popularnijih indijskih marinada za piletinu. Tandoori mešavina koja sadrži jogurt, garam masala, beli luk, đumbir, kurkumu i ljuti prah, daje zemljan i začinjen ukus i crvenkastu boju mesu.
  6. Lemon Pepper (limun-biber marinada) Za jednostavan obrok, ova kisela marinada za grilovane piletine napravljena od limunovog soka, biljnog ili maslinovog ulja i sveže mlevenog crnog bibera je savršena.
  7. Herbes de Provence (mešavina provansalskih začina) Pomešajte mešavinu provansalskih začina, herbes de Provence, sa maslinovim uljem i limunovim sokom za jednostavnu, a pouzdanu marinadu koja daje komadima mesa kiselkast i aromatičan kvalitet.
  8. Italijanski preliv (marinada) Neka se komadi mesa natapaju u standardnoj mešavini italijanskog preliva za piletinu, belog luka u prahu i soli nekoliko minuta za osvežavajući kiseli ukus koji odlično funkcioniše u grilovanim ili pečenim jelima.

Najbolji recepti za marinade koje treba probati

Za marinade, postoji mnogo mešavina koje možete istražiti. Da vam olakšamo, odabrali smo nekoliko najboljih recepata za piletinu sa marinadama koje treba isprobati. Izaberite iz ove kratke selekcije.

  • Sunshine Chicken u citrusnoj marinadi – Sa jedinstvenom kombinacijom soka od pomorandže i soja sosa. Ova jednostavna marinada za piletinu donosi osvežavajući citrusni ukus koji se lepo karamelizuje na svakom pilećem bataku pri pečenju ili grilovanju.
  • Marinada za piletinu – Ovaj recept može konkurisati većini recepata za grilovane pileće grudi. Ima sve najbolje elemente koje biste želeli od klasične marinade. Ova mešavina ima savršenu ravnotežu soli i kiselosti koja savršeno odgovara mesu. Zahvaljujući kombinaciji soja sosa, senfa i nekoliko drugih sastojaka.
  • Marinada za piletinu fahitas – Sa mešavinom soka od limete, paprike i nekoliko drugih začina, ova marinada za piletinu fahitas donosi ukusnu kombinaciju kiselosti i začinjenosti na vaše komade piletine.
  • Marinada za piletinu na ražnju sa limunom – Ovo je najbolji recept za grilovanu piletinu za probati. Marinada se sastoji samo od pet sastojaka. Natapkajte piletinu u kiselu mešavinu limuna i začina pre nego što je nabodete na štapiće sa ostalim sastojcima za pojačan ukus citrusa.
  • Trostruka citrusna marinada za piletinu – Sa osnovom od soka od pomorandže, limuna i limete, ova kombinacija citrusa donosi osvežavajuću kiselost koju savršeno balansiraju med, so i drugi začini. Ova kisela mešavina će sigurno omekšati i obogatiti ukus bilo kog dela piletine koji preferirate.

Ostavite komentar

JoomBooz © 2024. All rights reserved.