U današnjem korporativnom svetu, iskustvo zaposlenih je važnije nego ikada. Više nije dovoljno jednostavno pružiti platu i očekivati da će zaposleni biti zadovoljni. Kompanije moraju težiti stvaranju radnog okruženja koje podstiče rast, razvoj i zadovoljstvo. Ovde dolazi do izražaja iskustvo zaposlenih.
Iskustvo zaposlenih obuhvata sve što zaposleni susreću, posmatraju ili osećaju tokom svog zaposlenja u kompaniji. To uključuje kulturu, fizičko okruženje, sam rad, ljude i upravljanje kompanije. U ovom članku ćemo razgovarati o ključnim fazama iskustva zaposlenih i kako ih efikasno upravljati.
5 koraka iskustva zaposlenih
Postoji pet ključnih faza iskustva zaposlenih o kojima svaka kompanija treba da bude svesna. Razumevanjem ovih faza i primenom strategija za poboljšanje motivacije zaposlenih tokom celog radnog veka zaposlenih, kompanije mogu stvoriti pozitivno i produktivno radno okruženje. Faze su sledeće:
Privlačenje
Prva faza iskustva zaposlenih počinje pre nego što osoba postane zaposlena. Faza privlačenja obuhvata sve što potencijalni zaposleni vidi, čuje i percipira o kompaniji pre nego što se prijavi za posao. To uključuje ugled kompanije, njen poslodavčki brend i informacije dostupne o njoj na internetu.
Kompanije mogu unaprediti ovu fazu osiguravanjem snažnog poslodavčkog brenda tako što će biti transparentni i autentični u svojim komunikacijama. Trebalo bi neprestano pratiti i upravljati svojim poslodavčkim brendom kako bi privlačili vrhunske talente.
Rekrutacija
Faza rekrutacije obuhvata proces prijave za posao, proces intervjua i proces ponude za posao. Ovo je ključna faza jer je često prvi direktni kontakt potencijalnog zaposlenog s kompanijom.
Kompanije mogu unaprediti ovu fazu osiguravanjem da je njihov proces rekrutacije efikasan, poštovan prema kandidatima i transparentan.
Uvođenje novih zaposlenih
Faza uvođenja novih zaposlenih uključuje proces integracije novog zaposlenog u kompaniju. To obuhvata orijentaciju, obuku i početni period prilagođavanja poslu.
Kompanije mogu unaprediti ovu fazu pružanjem sveobuhvatnih programa orijentacije i obuke, kao i osiguranjem da se novi zaposleni osećaju dobrodošlima i podržanim. Online alati za uvođenje novih zaposlenih pokazuju se izuzetno korisnim za upravljanje motivacijom zaposlenih u početnoj fazi, jer pomažu kompanijama da stvore efikasne programe uvođenja koji podstiču pozitivno početno iskustvo za nove zaposlene.
Razvoj
Faza razvoja obuhvata rast i napredovanje zaposlenog unutar kompanije. To uključuje prilike za učenje i razvoj, unapređenja i procene performansi.
Kompanije mogu unaprediti ovu fazu pružanjem redovnih povratnih informacija, prepoznavanjem postignuća zaposlenih i ponudom mogućnosti za profesionalni razvoj. Softver za angažovanje zaposlenih (npr. Staffino) može pomoći kompanijama da efikasno upravljaju ovom fazom, podstičući kulturu kontinuiranog rasta i razvoja.
Izlazak
Poslednja faza iskustva zaposlenih uključuje odlazak zaposlenog iz kompanije. To može biti zbog penzije, ostavke ili prestanka radnog odnosa.
Kompanije mogu unaprediti ovu fazu tako što će postupati s poštovanjem prema odlazećim zaposlenima i sprovoditi razgovore ili ankete o odlasku kako bi stekle uvid u iskustvo zaposlenih.
Zaključak
Zaključno, iskustvo zaposlenih je ključni aspekt uspeha kompanije. Razumevanjem i unapređenjem svake faze iskustva zaposlenih, kompanije mogu stvoriti pozitivno i produktivno radno okruženje koje privlači, zadržava i razvija vrhunski talenat. Softver za angažovanje zaposlenih poput Staffino može imati ključnu ulogu u ovom procesu, pružajući kompanijama uvide i resurse koji su im potrebni da se istaknu.