Nažalost, velika većina naše dece se za vreme škole hrani proizvodima iz pekara, kioska brze hrane ili grickalicama iz prodavnica u okolini škole. ali takva ishrana ostavlja posledice na zdravlje, raspoloženje i sposobnost učenja. Iako je sasvim u redu kako djeca rastu dozvolti im malo samostalnosti i slobode u biranju pojedinih obroka ipak se svakodnevno hranjenje mora odvijati pod vodstvom i brigom roditelja. Deca vole da dele svoje obroke pa im uvek prIpremite malo više hrane kako bi mogli da počaste prijatelje. Svaka zdrava užina trebala bi imati beLančevine, integralne žitarice, sveže voće ili povrće ili sve zajedno u nekoj od zgodnih kombinacija. Domaći namazi od svežeg sira, leblebija, sočiva ili kuvanih jaja mogu biti zdrava alternativa paštetama i majonezu.
Uravnotežena i ukusna ishrana osigurava stabilan šećer u krvi i daje odličnu podlogu za učenje i igru, ali može biti važan oblik komunikacije između roditelja i dece. Razgovarajte o tome šta volite da jedete, šta vi jedete za užinu ili ručak kad ste izvan kuće ili na poslu. Slušajte iskrene komentare na vaše predloge i uključite decu u pripremu užine. Pored toga, kad ih uporedite sa svakodnevnim troškovima za kupljenu užinu, novčano će vam se isplatiti investicija u kvalitetnu kutiju za užinu i termos.

Evo nekoliko primera praktičnih užina za vašu decu:
- voće, očišćeno i narezano ili odvojeno na bobice uz grčki jogurt ili mladi sir može biti prava poslastica
- povrće, očišćeno i narezano na kockice ili štanglice, kuvano na pari, brokoli i karfiol narezani na cvetiće uz kockice slanine ili kuvane šunke i kuvanu integralnu testeninu, daće detetu energiju za trening posle škole
- kockice palente: skuvajte palentu pa u nju umešajte rendani tvrdi sir i začine po želji. Ohladite palentu pa je izrežite na kockice. Ovakve kockice palente uz par maslina ili čeri paradajza i jogurt, odličan su međuobrok
- slani mafini, uz dodatak šunke, sira ili povrća poput blitve ili spanaća, ako su napravljeni od jaja i zdravijeg brašna poput integralnog pšeničnog, speltinog ili heljdinog, odličan su i zasitan obrok.
- meso od jučerašnjeg ručka: od pečenja narezano kao narezak u sendviču ili punjena šnicla, mesne okruglice mogu biti baza hladne užine. Dodajte listove zelene salate, mlaćenice i humus umesto majoneza.
- domaće kiflice sa šunkom i sirom uz dodatak voća može biti jedna od opcija u školskoj nedelji.
- kuvani kukuruz u klipu
- salata od graška sa paprikom umesto luka
- krem čorbe u termosu: brokoli sa pavlakom, bundeva sa pečenim semenkama, paradajz sa mocarelom
- voćni smuti sa ovsenim pahuljicama ili kikiriki puterom
- kuvana jaja i štapići šargarepe, krastavca i sira
- tortilja sendviči: tuna pašteta, mladi sir i šunka, kikiriki puter učiniće ovaj obrok ispunjavajućim.

Kako biste uhvatili ritam redovitog pripremanja užina napravite nedeljni jelovnik i spremite porcije namenjene užinama na posebno mesto kako bi vam bile lako dostupne svakog jutra. Sve što vam je potrebno za obroke kupite nedelju unapred, tako da imate sve pri ruci! Nemojte komplikovati plan. To ne moraju da budu 5 različitih jela koja će biti kompletna ishrana za vaše dete. Za početak, neka to budu jednostavna jela, pa čak i samo 2 tipa, da i vi na ovaj način olakšate stvaranje nove navike.
Bezbrižno ćete dete poslati u školu, znajući da ste učinili maksimum za njegovo zdravlje. Svakodnevna ishrana ovakvim domaćim obrocima donosi višestruku korist za vašeg mališana.
Usadite u dete temelje zdravog odnosa prema sebi, svest o važnosti pravilne ishrane. Možda nam se sada čini da oni ne vide i ne razumeju, ali verujte oni sve snimaju i osete. Setite se sebe, sigurno se sećate nekih situacija iz detinjstva koje sada posebno cenite i nastavljate dalje sa tim vrednostima prema svojoj deci.