AI koji čita emocije pomaže osobama sa autizmom

Istraživači su razvili alat za prepoznavanje emocija koji koristi veštačku inteligenciju kako bi pomogao osobama sa neurodiverzitetskim stanjima poput autizma.

Ova tehnologija koristi podatke sa nosivih senzora elektroencefalograma (EEG) i elektrokardiograma (ECG), zajedno sa analizom lica, kako bi tumačila signale povezane sa emocijama. Ova inovacija obećava dublje razumevanje okidača emocija, što može unaprediti procene mentalnog zdravlja i terapijske intervencije.

Pored toga, otvara mogućnosti za razvoj u oblastima kao što su proširena stvarnost, virtuelna stvarnost i robotika.

Ključne činjenice:

  1. Alat za prepoznavanje emocija koristi veštačku inteligenciju za tumačenje signala povezanih sa emocijama iz podataka mozga i analize lica, s ciljem da pomogne osobama sa neurodiverzitetskim stanjima.
  2. Tehnologija koristi multimodalnu bazu podataka signala, zabeleženih tokom studije sa audio-vizualnim stimulusima. Učesnici su samoprocenjivali svoje emocionalne reakcije na svaki stimulus, što omogućava hvatanje autentičnih emocionalnih okidača.
  3. Ova inovacija može pomoći u poboljšanju procena mentalnog zdravlja, olakšavanju rane intervencije za emocionalne teškoće i otvara put ka personalizovanim terapijskim intervencijama.

Profesor Naeem Ramzan, direktor Centra za istraživanje afektivne i ljudske računarstva za pametno okruženje na Univerzitetu u Zapadnoj Škotskoj (UWS), izjavio je: “Emocije su osnovni aspekt ljudskog iskustva, a razumevanje signala koji pokreću različite emocije može imati dubok uticaj na različite aspekte naših života.

“Nedavna studija dovela je do stvaranja sveobuhvatnih podataka koji se mogu koristiti sa nosivom tehnologijom – koristeći više senzora i veštačku inteligenciju – kako bi se obezbedio ključni alat za prepoznavanje emocija.

emocija

“Podaci takođe pružaju dragocen resurs istraživačima i profesionalcima u industriji, omogućavajući im veće razumevanje okidača emocija i pružajući referentnu tačku koja bi mogla otključati nove mogućnosti za napredak u zdravlju i blagostanju, obrazovanju i bezbednosti.”

Sistem koristi multimodalnu bazu podataka koju su razvili istraživači sa UWS-a, a koja se sastoji od signala koji su zabeleženi tokom studije sa audio-vizualnim stimulusima.

Učesnici u studiji su snimljeni i samoprocenjivali su svoju emocionalnu reakciju na svaki stimulus u smislu reakcije, stimulacije i dominacije.Signali su snimani korišćenjem kamere i nosive bežične opreme koja ima potencijal da omogući upotrebu metoda afektivnog računarstva u svakodnevnim aplikacijama.

Ova inovacija može pružiti novi alat kliničarima, terapeutima i negovateljima kako bi bolje razumeli emocionalno stanje osoba sa različitim neurodiverzitetskim stanjima; nudeći mogućnost poboljšanja procene mentalnog zdravlja i omogućavanja rane intervencije za emocionalne izazove, otvarajući veće mogućnosti za personalizovane terapijske intervencije.

Ova tehnologija može otvoriti put za stvaranje proširene stvarnosti, virtuelne stvarnosti ili primene u robotici posebno dizajnirane da pomognu pojedincima razumevanjem i izražavanjem emocija.

Ostavite komentar

JoomBooz © 2025. All rights reserved.